Nauka samodzielnego czytania – jak wesprzeć dziecko?
Twoje dziecko coraz bardziej interesuje się napisami i chętnie dopytuje o poszczególne literki? To znak, że pora rozpocząć naukę czytania. Jak wesprzeć dziecko w nauce samodzielnego czytania?
Postaw na książeczki dla początkujących!
Książeczki do nauki czytania to doskonały prezent dla dziecka, które chciałoby samodzielnie nauczyć się czytać. Książki skonstruowane są w taki sposób, aby z jednej strony były dla dziecka interesujące, a z drugiej – by pozwalały na skuteczną naukę. Tego typu książeczki do nauki czytania pozwalają dziecku na samodzielną naukę. Zawierają krótkie i proste teksty, składające się z nieskomplikowanych słów. Idealne dla dzieci, które lubią się uczyć! Dodatkowo w książeczkach znajdują się specjalne przygotowane ćwiczenia, które wspierają naukę i urozmaicają dziecku uczenie się czytania i liter. Ciekawe, emocjonujące dla dzieci historie dodatkowo sprawiają, że nauka czytania to dobra zabawa.
Nauka przez zabawę
Pamiętaj, że nauka nie powinna być stresująca. Dotyczy to nie tylko nauki czytania i pisania. Aby dziecko mogło skutecznie i efektywnie przyswajać nową wiedzę, zadbaj o to, aby było ono spokojne i zrelaksowane. Wybierz moment, w którym dziecko ma dobry nastrój i chęci do nauki. Postaraj się, aby nauka miała formę zabawy – to zawsze najbardziej skuteczna metoda. Bardzo ważne jest to, aby nauka liter i czytania nie stała się nudna. Jeśli widzisz, że dziecko traci zainteresowanie, postaraj się nieco zmienić formę nauki. Możesz też zrobić przerwę albo wrócić do czytania następnego dnia!
Spędzajcie czas razem
Nauka literek i czytania może być świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Jeżeli Twoje dziecko wykazuje duże zainteresowanie literami i nieustannie prosi Cię o odczytanie napisów, to koniecznie to wykorzystaj! Wystarczy kartka i długopis, które wykorzystasz do nauki literek. Możesz zacząć od uczenia dziecka pisania słowa MAMA, TATA lub jego imienia. Dzięki temu Twoje dziecko szybko nabędzie nową, ważną umiejętność. A z czasem zacznie pisać coraz dłuższe słowa i czytać dłuższe, bardziej skomplikowane teksty.
Wspólne czytanie przed snem
Nie od dziś wiadomo, że czytanie dzieciom to sposób na zapewnienie im prawidłowego rozwoju. Jeśli czytasz dziecku książki przed snem, postaraj się wybrać takie, które są w miarę proste. Dzięki temu dziecko będzie mogło śledzić, który fragment czytasz w danej chwili, a z czasem może zacznie Ci pomagać. Tym bardziej, że przed snem dziecko jest zrelaksowane i nic nie rozprasza jego uwagi.
Nauka czytania to spore wyzwanie!
Podsumowując, nauka czytania powinna składać się z kilku elementów – od nauczania przez rodzica, aż po samodzielną naukę, na przykład ze specjalnych książeczek do nauki czytania. Dzięki temu dziecko szybko opanuje tę ważną umiejętność.