Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Dlaczego warto zainwestować w drewniane zabawki?

2019-11-22
Dlaczego warto zainwestować w drewniane zabawki?

Na rynku jest mnóstwo różnego rodzaju zabawek. Różnią się one od siebie pod wieloma względami. Zaczynając od materiałów, z których są wykonane, kształtu, koloru oraz funkcji i przeznaczenia. Przy zakupie zabawki dla swojej pociechy, rodzice w obecnych czasach stają przed trudnym wyborem. Zwłaszcza, że chcemy, aby nowa zabawka dla dziecka najlepiej spełniała kilka funkcji: była rozwijająca , edukacyjna, pobudzała do kreatywności, zachęcała do zabawy i sprawiała, że nasze dziecko chętnie będzie się nią bawiło przez dłuży czas.

Zabawkami ponadczasowymi, idealnymi niemal dla dzieci w każdym wieku są te wykonane z drewna, które obecnie ponownie stały się bardzo popularne. Kto z nas nie wspomina z sentymentem choć jednej zabawki wykonanej z drewna ze swojego dzieciństwa?

Praktycznie niezniszczalne i należące do grupy bezpiecznych. Zwłaszcza w rodzinach gdzie jest kilkoro dzieci i zabawki przechodzą z rąk do rąk bądź dziecięce wyładowanie emocji, polega na rzucaniu zabawkami, to taka wykonana z drewna przetrwa niemal każdą burzę przez wiele lat. Solidnie wykonane zabawki drewniane mogą być eksploatowane dużo intensywniej, niż plastikowe. Drewno jest po prostu bardziej wytrzymałe na uderzenia i nacisk, dlatego nie pęka tak łatwo jak plastik.

Dziecko podczas zabawy nią, uczy się większej kreatywności, motoryki i logiki, czego niestety nie można napisać o ich plastikowych odpowiednikach. Zabawki na baterie, które same się poruszają i mówią zwyczajnie ograniczają rozwijanie umiejętności dziecka. Dużym atutem drewnianych zabawek jest właśnie to, że są ciche i nie mają miliona melodyjek i światełek. Dzięki temu pomagają dzieciom wyciszyć się i odpocząć od bodźców, które i tak spotykają w swoim życiu prawie na każdym kroku. Chyba wszyscy będziemy zgodni, że nasze dzieci nie potrzebują kolejnych bodźców, lecz spokoju i ciszy, by miały możliwość na własną i twórczą zabawę. Dlatego właśnie drewniane zabawki świetnie wpisują się w trend „slow life”.

Prostota wykonania takich zabawek zmusza dziecko do użycia wyobraźni, co pomaga w kształtowaniu jego cech charakteru. Zabawki drewniane pozwalają dziecku, by bawiło się nimi samo na swój własny sposób, ponieważ niczego nie wymuszają i nie ograniczają pomysłów malucha. Drewniana zabawka modyfikuje sposoby bawienia się i za każdym razem je doskonali oraz wzbogaca. To właśnie ona potrafi wyzwolić w dziecku niespożyte pokłady energii oraz wzbudzić potrzebę i chęć poznawania świata.

Kolejną pozytywną cechą jest to, że drewno jest w stu procentach naturalne, a zatem zdrowe i ekologiczne bo w 100% biodegradowalne. Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat może być uświadamiane o konieczności dbania o środowisko naturalne. Zabawki takie są zwyczajnie zdrowe mimo, że nie służą do jedzenia. Mamy na myśli to, że zabawki od renomowanych producentów posiadają niezbędne atesty oraz nie zawierają substancji toksycznych. Jest to o tyle ważne, że najmłodsze dzieci mają tendencje do brania wszystkiego do buzi.

Zabawki wykonane z drewna są dedykowane zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Wiele z nich jest uniwersalnych jak puzzle, liczydła, sortery, domina czy klocki. Jednak i te bardziej charakterystyczne , ukierunkowane dla dziewczynek czy chłopców jak np. kuchnie, zestawy do prania, stoiska sklepowe czy domki, spokojnie mogą zapewnić fantastyczną zabawę zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Choć oczywiście są też takie stworzone konkretnie dla dziewczynek czy chłopców, jednak w tym przypadku wiele zależy od samych zainteresowań dzieci.

Jeśli traktujecie zakup nowej zabawki jako dobrą inwestycję i chcecie, by maluch po kilku dniach nie płakał z rozpaczy nad pękniętym czy zepsutym samochodzikiem, na pewno dobrym wyborem będą właśnie zabawki drewniane. Owszem, takie zabawki zwykle są droższe, ale wynika to z większych nakładów pracy i ceny samego drewna które jest droższe od plastiku i tworzyw sztucznych. Estetyczny wygląd, trwałość, bezpieczeństwo, ekologiczny charakter, to wszystkie zalety zabawek drewnianych. Warto o nich pamiętać przy zakupach oraz także wziąć pod uwagę, że to zabawka nie na sezon czy dwa, a na wiele lat.

pixel