Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Dlaczego warto czytać dzieciom?

2020-02-24
Dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie dzieciom to obowiązek każdego rodzica. Już od pierwszych miesięcy życia należy czytać maluchowi lub opowiadać mu samodzielnie wymyślone bajki. Dlaczego warto czytać dzieciom? Powodów jest mnóstwo!

 

Czytanie najmłodszych maluchów

Zastanawiasz się, czy Twój półroczny brzdąc rozumie cokolwiek z bajki, którą czytasz mu przed snem? Nawet jeśli nie, absolutnie nie powinieneś rezygnować z tej czynności. Już 15 minut dziennie może doskonale wpłynąć na dziecko. Twój głos działa na dziecko uspokajająco i sprawia, że czuje się bezpiecznie. Uczyń z czytania codzienny rytuał, a nawet nie spostrzeżesz się, kiedy dziecko zacznie doskonale rozumieć, dlaczego księżniczka powinna pomóc swoim przyjaciołom. W końcu już od początku warto uczyć dziecko największych wartości – a czytanie to idealny sposób.

 

Czytaj książki razem z kilkulatkiem

Kiedy Twoje dziecko nieco podrośnie i zacznie dobrze rozumieć, o czym są książki, które mu czytasz, dobrze dobieraj lektury. Postaraj się wybierać te książki dla dzieci, które przeznaczone są dla maluchów w danym wieku. Oczywiście nie może zabraknąć w nich obrazków – dzieci uwielbiają historyjki obrazkowe! Oprócz czytania treści książki, rozmawiaj z dzieckiem o tym, co znajduje się na obrazku. Dobrze sprawdzą się interaktywne książeczki, na przykład z naklejkami. Maluch z pewnością zechce uczestniczyć w wieczornym czytaniu.

 

A kiedy dziecko nauczy się czytać…

Większość dzieci zaczyna samodzielne czytanie w wieku pięciu, sześciu lat – co prawda może nie jest to zbyt płynne, ale warto poświęcić nieco czasu każdego dnia, aby czytać razem z dzieckiem. Możecie czytać na zmianę lub… pozwól, aby to Twoje dziecko przeczytało Ci książkę przed snem. Praktyka czyni mistrza – a nauka czytania i liczenia w istotny sposób wpływa na rozwój intelektualny malucha. U starszych dzieci dobrze sprawdzą się również łamigłówki, zagadki i gry.

 

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzenie czasu z maluchem. Zacznij już od pierwszych miesięcy życia – małe dzieci kochają głos rodziców, nawet jeśli nic nie rozumieją. Z czasem Twoje dziecko zacznie uczestniczyć w czytaniu, a po kilku latach nauczy się robić to samodzielnie. Pamiętaj, że w czasie czytania Twoje dziecko poznaje mnóstwo nowych słów, dzięki czemu szybciej nauczy się mówić. A Ty zyskasz piękne wspomnienia.

pixel