Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Co i dlaczego warto czytać dzieciom?

2020-07-29
Co i dlaczego warto czytać dzieciom?
Akcje takie jak „Cała Polska czyta dzieciom" cieszą się ogromną popularnością. Dzisiaj większość rodziców ma świadomość, że regularne czytanie dzieciom ma ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój. Dowiedz się, co i dlaczego warto czytać dzieciom! 

Czytanie dziecku warto rozpocząć od pierwszych tygodni życia

A nawet wcześniej! Obecnie wielu rodziców czyta dziecku jeszcze przed jego narodzinami. Według wielu osób dziecko w okresie płodowym dobrze reaguje na głos matki, a także na inne dźwięki. Z tego powodu kobiet w ciąży unikają głośnych miejsc czy krzyków, a zamiast tego wybierają spokojną muzykę. Faktem jest, że warto rozpocząć czytanie dziecku już od pierwszych tygodni lub miesięcy życia. Głos rodziców wpływa na dziecko kojąco, uspokaja je i sprawia, że staje się ono bardziej zrelaksowane. Nie ma tutaj znaczenia, co czytamy – istotniejszy jest spokojny ton głosu.

Co czytać starszemu dziecku?

W przypadku starszych dzieci to, jaką lekturę wybieramy, zyskuje bardzo duże znaczenie. Już trzyletnie dzieci potrafią zrozumieć, czego dotyczy dana bajka, dlatego warto wybierać książki z rozmysłem. Większość producentów książek dla dzieci umieszcza na okładce informację, dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest dana książka. Warto również kierować się rozsądkiem i wybierać spokojne historie, które są odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Doskonałym wyborem mogą być kultowe bajki, takie jak Królewna Śnieżka i siedmiu kranosludków czy Kubuś Puchatek. Obecnie wiele dzieci przepada także za Świnką Peppą czy za bajkami, takimi jak Pucio czy Psi Patrol. Im bardziej dziecko lubi danego bohatera, tym chętnie wysłucha bajki na dobranoc. 

Gazetki i magazyny dla dzieci

Oprócz książek, warto czytać dzieciom różnego rodzaju gazetki i magazyny. Obecnie można znaleźć ich całe mnóstwo, na przykład gazetkę magazyn Psi Patrol czy Księżniczka Disney. Będzie to z pewnością ciekawe urozmaicenie dla dziecka, z uwagi na dużą ilość obrazków, zagadki czy dodatkowe elementy, na przykład naklejki. Gazetki i magazyny dla dzieci sprawdzą się też jako drobny upominek, na przykład z nagrodę za wizytę u dentysty czy za dobre oceny w szkole. 

Co i dlaczego czytać dzieciom – podsumowanie

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że czytanie dzieciom jest niezwykle ważne. Warto zacząć to robić jak najwcześniej i kontynuować – najlepiej czytając dziecku codziennie. Oprócz książek warto wybierać także kolorowe gazetki i magazyny dla dzieci. Jedno jest pewne – im więcej rodzic czyta dziecku, tym lepiej się ono rozwija.

Polecane

pixel