Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Jakie zabawki pomogą rozwinąć motorykę małą u dziecka?

2022-01-28
Jakie zabawki pomogą rozwinąć motorykę małą u dziecka?

Doskonalenie motoryki małej u dziecka to jedno z najważniejszych zadań każdego rodzica. Przyda się nie tylko wiedza na temat tego, jaka jest różnica między motoryką małą i dużą oraz dlaczego są tak ważne dla prawidłowego rozwoju pociechy, jak i sprytne zabawki, które je wesprą. Sprawdź, jakie znajdziesz w naszym sklepie.

Motoryka mała i duża – co to jest i dlaczego jest takie ważne? Istotne dla każdego rodzica informacje

Pojęcie “motoryka mała i duża” warto poznać, jeśli pod naszą opieką pozostaje maluszek, który ma się zdrowo rozwijać. Do czego odnoszą się te terminy? Motoryka duża to umiejętność sprawnego poruszania się i zachowania równowagi, natomiast motoryka mała to po prostu sprawność dłoni i paluszków. Ćwiczenie motoryki małej jest istotne dla zdrowia dziecka i jego umiejętności odnalezienia się w świecie – pozwala mu między innymi orientować się w przestrzeni czy koordynować ręce ze wzrokiem. Usprawnianie motoryki małej można, a nawet trzeba, zacząć już od pierwszych dni życia dziecka. Na początku można w tym celu korzystać z różnego rodzaju sensorycznych kostek, grzechotek czy interaktywnych gryzaków. Później sprawdzą się bardziej zaawansowane zabawki do ćwiczenia motoryki małej, takie jak piasek kinetyczny, układanki, puzzle 3D i klasyczne, gry zręcznościowe. Jak ćwiczyć motorykę małą? Zobacz nasze podpowiedzi.

Jak ćwiczyć motorykę małą? Podpowiedzi dla opiekunów maluszka i starszaka

Rozwijanie motoryki małej może przebiegać wielotorowo, w bardzo urozmaicony sposób i niejako przy okazji wykonywania codziennych czynności, takich jak chociażby jedzenie czy zabawa nad morzem w piasku. Warto uświadomić sobie po prostu, co najlepiej wpływa na rozwój zdolności manualnych: to wszystko, co związane z aktywnością rączek i samych paluszków: chwytanie, przesuwanie, rozrywanie, układanie, ściskanie, nawlekanie, układanie, różnego rodzaju prace plastyczne czy domowe. Przydadzą się też oczywiście odpowiednie zabawki do ćwiczenia motoryki małej, które pozwolą podczas doskonałej rozrywki wspierać ważne życiowe funkcje Twojego dziecka. Znajdziesz je w naszym sklepie z zabawkami!

Zabawki rozwijające motorykę małą – na te klocki warto postawić

Doskonalenie motoryki małej przy okazji zabawy to dobry plan. Żeby go zrealizować, potrzebujesz tylko odpowiednio zaprojektowanych zabawek, które sprzyjają rozwojowi zdolności manualnych. Dobrym pomysłem jest wybór starych i dobrze znanych wszystkim rodzicom klocków. Nie tylko wpływają pozytywnie na kształtowanie kreatywności i zmysłu przestrzennego dziecka, ale też aktywizują rączki, zmuszając do przenoszenia i układania elementów. Wybierz na przykład modne klocki magnetyczne Magicube, składające się z 8 części, odpowiednie już dla rocznego dziecka. Z kolei półroczny maluszek może z powodzeniem sięgnąć po klocki Clemmy od marki Clementoni, wykonane z miękkiego tworzywa. To zabawka rozwijająca motorykę małą, którą docenisz! Starsze dzieci powinny sięgnąć po konstrukcyjne klocki wafle.

Rozwijanie motoryki małej z… piaskiem kinetycznym

W późniejszych etapach rozwoju motoryki małej przydadzą się tak pomysłowe zabawki, jak piasek kinetyczny. To fantastyczny sposób na rozrywkę, która spodoba się także dorosłym. Barwny piasek Kinetic Sand nigdy nie wysycha, jest prosty w formowaniu i kształtowaniu, również za pomocą dołączonego do zestawu wałka, foremek i stempli. Zdolności manualne malucha możesz też trenować za pomocą zabawki z pazurem – auta Monster Jam w zestawie z piaskiem kinetycznym, po którym monster truck będzie jeździł jak po prawdziwym offroadzie.

Usprawnianie motoryki małej u starszych dzieci

Zabawki do ćwiczenia motoryki małej i zdolności manualnych warto stosować też u starszych, kilku- czy nawet kilkunastoletnich dzieci! W końcu sprawne palce przydają się przez całe życie, prawda? Starszakom może w tym celu przydać się gra zręcznościowa, na przykład klasyczna japońska Kendama czy wciąż superpopularny, a przecież niedrogi spinner, który można po prostu zabrać ze sobą w plecaku. Dzieci w każdym wieku można też zachęcić do prac plastycznych z wykorzystaniem farb, kredek, flamastrów, ale też gliny czy plasteliny.

Co to jest motoryka mała? To jeden z najważniejszych terminów w życiu każdego troskliwego rodzica! Wesprzyj aktywność rączek i palców swojej pociechy i rozwijaj jego koordynację ręka-oko, między innymi wykorzystując do tego sprytne gadżety. Zabawki do ćwiczenia motoryki małej, które polecają pediatrzy, znajdziesz w ofercie naszego sklepu w najlepszych możliwych cenach. Sprawdź je wszystkie i dowiedz się, jak ćwiczyć motorykę małą malucha i starszaka pomysłowo i skutecznie.

Polecane

pixel