Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Zabawki interaktywne i ich wpływ na rozwój dziecka

2021-12-31
Zabawki interaktywne i ich wpływ na rozwój dziecka

Szukasz pomysłów na zabawki dla dziecka, które z jednej strony zapewnią mu wiele godzin zabawy, a z drugiej – zagwarantują prawidłowy rozwój? Zabawki interaktywne mogą być doskonałym wyborem!

Co to są zabawki interaktywne?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są zabawki interaktywne. Otóż są to wszelkiego typu zabawki, które stymulują rozwój dziecka i pobudzają do działania wszystkie jego zmysły, czyli wzrok, słuch, węch, dotyk i smak. Oczywiście jest wiele zabawek, które oddziałują tylko na niektóre ze zmysłów. Wybór zabawek interaktywnych jest ogromny – od takich, które ułatwiają naukę liczenia i czytania, uczenia się nazw roślin, zwierząt czy przedmiotów, aż po zabawki, które wymagają wykonywania bardziej skomplikowanych czynności. Zabawki interaktywne są w stanie na długi czas skupić uwagę dziecka, głównie dlatego, że głośno grają, wydają wiele dźwięków, świecą, mają wiele przycisków, a często nawet poruszają się.

Zabawki interaktywne – zalety

Wśród największych zalet zabawek interaktywnych z pewnością można wymienić:

  • pozytywny wpływ na rozwój dziecka,
  • możliwość nauki poprzez zabawę,
  • zajęcie dziecka zabawką interaktywną na długi czas,
  • konieczność utrzymania przez dziecko skupienia na jednym przedmiocie,
  • dziecko uczy się myślenia przyczynowo-skutkowego.

Jedno jest pewne – dziecko może bawić się zabawką interaktywną o wiele dłużej niż zwykłą zabawką. Jaki jest tego powód? Zabawki interaktywne są o wiele bardziej angażujące, więc z pewnością nie znudzą się dziecku zbyt szybko.

Jak wybierać zabawki interaktywne?

Wybierając zabawki interaktywne, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Oto najważniejsze z nich.

Bezpieczeństwo

Zabawki interaktywne powinny być bezpieczne. Nie mogą posiadać małych elementów, które dziecko może połknąć. Muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów, a także pomalowane farbami, które mają niezbędne certyfikaty. Warto wybierać zabawki od sprawdzonych producentów, a nie tańsze alternatywy niewiadomego pochodzenia.

Zabawki dopasowane do wieku dziecka

Choć bardzo często wydaje się, że nasz dwulatek będzie doskonale bawił się zabawką z oznaczeniem 5+, nie zawsze jest to prawda. Zabawki dla pięciolatków różnią się od tych dla dwulatków przede wszystkim ilością małych elementów. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrana zabawka interaktywna będzie dopasowana do potrzeb Twojego dziecka, koniecznie zastosuj się do oznaczeń przygotowanych przez producenta. Bardzo często dostępne są interaktywne zabawki od lat 3. Bardzo ciekawą propozycją dla najmłodszych dzieci mogą być interaktywne stoliki edukacyjne, które oferują wiele aktywności.

Funkcjonalność

Wybór zabawki interaktywnej może być trudnym zadaniem, z uwagi na ogromny wybór. Koniecznie dowiedz się, jakie dokładnie możliwości daje konkretna zabawka interaktywna i zastanów się, czy dana zabawka spodoba się Twojemu dziecku. Postaraj się, aby wybrana zabawka nie była zbyt skomplikowana. W przeciwnym wypadku może ona spowodować u dziecka frustrację i niechęć do używania tego typu zabawek. Dla starszych dzieci z pewnością nadają się globusy interaktywne. To doskonały sposób na połączenie nauki i zabawy.

Nie wybieraj zbyt głośnych zabawek

Jako rodzic z całą pewnością chcesz mieć spokój i komfort, więc koniecznie sprawdź, czy wybrana zabawka nie wydaje zbyt wielu głośnych i krzykliwych dźwięków. Postaraj się także wybierać zabawki, które nie świecą zbyt intensywnymi, kolorowymi światełkami. Zbyt głośne zabawki mogą przestraszyć dziecko i skutecznie odebrać Ci spokój, warto więc wybrać coś bardziej stonowanego. Spokojne dzieci docenią takie zabawki, jak na przykład Koncertowa Gąsieniczka Interaktywne Cymbałki.

Zabawki interaktywne doskonale nadają się dla dzieci w każdym wieku, już od najmłodszych lat. Tego typu zabawki sprawiają, że dziecko szybko uczy się nowych umiejętności i słów, warto więc jak najczęściej kupować dziecku zabawki interaktywne.

Polecane

pixel