Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Twoje dziecko ma zdolności plastyczne? Zobacz jak pomóc je rozwinąć!

2020-03-24
Twoje dziecko ma zdolności plastyczne? Zobacz jak pomóc je rozwinąć!
Zauważyłeś, że Twoje dziecko ma wyjątkowe zdolności plastyczne? Jego rysunki wyróżniają się na tle tych stworzonych przez inne dzieci, a figurki z plasteliny czy innych materiałów to prawdziwe dzieła? Jeśli tak jest, to talent Twojego malucha zasługuje na Twoją szczególną uwagę – musisz go pielęgnować, a być może wychowasz małego artystę. Sprawdź, jak rozwijać zdolności dziecka – jednym z pomysłów może być glina rzeźbiarska. 

Rozwijanie zdolności plastycznych dziecka – jak to zrobić? 

Nie ma chyba dziecko, które nie lubiłoby malować – to jedna z ulubionych czynności każdego malucha. Już we wczesnym dzieciństwie dzieci zaczynają malować dużymi, grubymi kredkami – na początku są to kreski i niekształtne wzory. Z czasem na rysunkach można wyróżnić coś, co przypomina słońce, człowieka czy drzewo. Kiedy dziecko dorasta, zaczyna zdobywać umiejętność rysowania tego, co widzi. Zdarza się jednak, że dzieci potrafią zaskoczyć talentem rodziców czy nauczycieli, a ich rysunki wyglądają o wiele lepiej niż u innych dzieci z przedszkola czy ze szkoły. W takiej sytuacji warto rozwijać umiejętności dziecka. Jak to zrobić?

Rysuj razem z maluchem

Doskonałym pomysłem może być rysowanie razem z dzieckiem. Pokaż maluchowi, jak najlepiej narysować człowieka, zwierzę czy owoce. Z czasem, kiedy dziecko nabiera umiejętności, możesz uczyć je rysować kredkami bardziej skomplikowane rzeczy.

Nie tylko kredki

Farbki wodne czy pastele, węgiel czy flamastry to ciekawa alternatywa dla kredek. Warto pokazywać dziecku jak najwięcej sposobów na malowanie – w ten sposób najlepiej się rozwija i może odkrywać zupełnie nowe rzeczy. 

Glina rzeźbiarska

Nie samym malowanie żyje człowiek. Czasem warto zaproponować dziecku inną zabawę, na przykład gliną rzeźbiarską. Wystarczy chwile pougniatać ją w dłoni, aby stała się odpowiednio miękka pod wpływem temperatury i gotowe – można zacząć tworzyć prawdziwe cuda, Kiedy glina rzeźbiarska wyschnie, można dodatkowo ją pomalować – w ten sposób Wasze rzeźby staną się jeszcze bardziej wyjątkowe. 

Talent plastyczny u dziecka – podsumowanie

Dzieci o wyjątkowym talencie plastycznym zasługują na szczególną uwagę. Jako rodzic powinieneś poświęcić dziecku dużo uwagi i pokazywać mu nowe sposoby na tworzenie, takie jak glina rzeźbiarska czy rysowanie węglem. Kto wie, może za kilka lat okaże się, że Twoje dziecko zostanie wybitnym, utalentowanym artystą?

Polecane

pixel