Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Kostki zostały rzucone! Kilka ciekawostek o Kostce Rubika

2020-02-06
Kostki zostały rzucone! Kilka ciekawostek o Kostce Rubika

Układałeś kiedyś Kostkę Rubika? Dziś trochę mniej popularna, ale jeszcze kilkanaście lat temu znajdowała się w każdym domu. Co prawda wymagała mnóstwo cierpliwości, jednak jej ułożenie było źródłem ogromnej satysfakcji. Może pora wrócić do tej prostej, ale doskonałej dla umysłu zabawy?

 

Kostka Rubika – czego o niej nie wiesz?

Choć każdy z nas wie, jak wygląda Kostka Rubika, często nie mamy pojęcia, kto ją wymyślił i jak to się stało, że jest tak popularna. Pora, abyś poznał kilka ciekawostek o Kostce Rubika!
  • nazwa „Kostka Rubika" pochodzi od węgierskiego Bűvös kocka, co dosłownie oznacza magiczną kostkę,
  • wymyślił ją Ernő Rubik, węgierski architekt i rzeźbiarz,
  • możliwości konfiguracji w Kostce Rubika jest 43 tryliony (43 252 003 274 489 856 000!
  • najbardziej rozbudowana kostka w historii miała konstrukcję 33x33x33,
  • początkowo przyrząd nie miał służyć jako łamigłówka. Rubik stworzył kostkę, aby wyjaśnić studentom zasady przestrzenności i trójwymiarowości,
  • na samym początku nikt nie chciał zająć się produkcją kostki – firmy nie wierzyły, że jej ułożenie jest możliwe, więc podczas każdego spotkania Rubik musiał układać kostkę i udowadniać, że jednak się da,
  • na sam koniec: ułożenie Kostki Rubika jest o wiele łatwiejsze, niż się wydaje! Istnieje kilka prostych technik, które umożliwiają ułożenie Kostki nawet w 100 ruchach.

 

Dlaczego warto układać Kostkę Rubika?

Kostka Rubika kojarzy Ci się wyłącznie z ogromną frustracją i absolutnym brakiem umiejętności jej ułożenia? Z pewnością domyślasz się, że stanowi ona doskonały trening dla umysłu – konieczność przewidywania i skupienia się to świetny sposób na rozwinięcie intelektu. Zanim jednak przystąpisz do układania Kostki, koniecznie zapoznaj się z kilkoma dostępnymi i dobrze opisanymi technikami jej ułożenia. Zacznij od Kostki Rubika 3x3x3, która jest prostsza. Większość z nich wymaga wykonania ściśle określonej sekcji ruchów, która możesz zagwarantować ułożenie kostki nawet w 40 sekund. I pamiętaj – trening czyni mistrza! A bycie mistrzem w układaniu Kostki Rubika – to brzmi bardzo zachęcająco, prawda?

pixel