Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Jakie zabawki dla 2-latka?

2019-11-13
Jakie zabawki dla 2-latka?

Należąc do grona świadomych rodziców, każdemu z nas zależy na tym aby nasza pociecha dostawała to co dla niej najlepsze. Zwłaszcza, że wszędzie spotykamy się z dużą różnorodnością a producenci co chwila proponują kolejne nowości.

Dlatego mamy nadzieję, że poniższy tekst pomoże Wam we właściwym wyborze najlepszej zabawki dla Waszego dziecka. Ważne by taka zabawka nie tylko sprawiła radość dziecku i zapewniła świetną i satysfakcjonującą zabawę ale również miała pozytywny wpływ na jego rozwój intelektualny jak i ruchowy.

Dzieci w wieku 2 lat zazwyczaj stają się już samodzielne i chcą same poznawać otaczający ich świat. W tym wieku dzieci uczą się bardzo szybko a wiadomo, że poprzez zabawę najlepiej odkrywać to co dla naszego malucha nowe. Zabawy są już przede wszystkim bardziej świadome. Dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi na to, aby w asortymencie akcesoriów dla naszej pociechy dominowały zabawki edukacyjne. Każdy z nas wie, że wręcz naturalnym i najlepszym sposobem nauki dziecka jest właśnie nauka poprzez zabawę.

Podstawowym kryterium przy wyborze zabawki dla dziecka jest bezapelacyjnie bezpieczeństwo. Dlatego warto min. zwracać uwagę na to czy nie posiadają małych, wyjmowanych elementów które np. dziecko mogłoby połknąć bądź się nimi zakrztusić oraz ostrych krawędzi mogących zrobić krzywdę.

Dwulatki mają silną potrzebę ruchu i ciężko jest im usiedzieć w miejscu. Dobrym wyborem więc, będzie na pewno piłka. Raczej taka do kopania, turlania, biegania za nią niż do łapania. Kolorowa, z ulubionym bohaterem z bajki na pewno zachęci dziecko do zabawy nie tylko w domu ale i na świeżym powietrzu. W tym wieku maluchy raczej rzadko same zachwycają się nową zabawką więc to my dorośli powinniśmy jak najczęściej pokazywać im jak się bawić i zachęcać do aktywności.

Wszelkie zabawki do ciągania na sznureczku także sprawdzą się idealnie podczas zabawy w domu ale również zachęcą maluchy do częstszych spacerów. Dzieci uwielbiają zabierać ze sobą na dwór zabawki, a te do ciągania możemy wykorzystać na wiele sposobów. Zabawki takie często są w kształtach różnych zwierząt, pojazdów więc zabawy w naśladowanie odgłosów z pewnością umilą dziecku spacer. Możemy też opowiadać o danym zwierzątku, próbować naśladować ruch i zachowanie np. kotka, pieska, słonia czy ptaszka. To fantastyczna zabawa gdzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Dobrym pomysłem będą na pewno także jeździki, pchacze czy rowerki trójkołowe. To także ciekawa i atrakcyjna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zabawki te często posiadają dodatkowe elementy świetlne i grające. Otwierane skrytki, bagażniki czy doczepiane torebki sprawdzą się jako idealne miejsce na dodatkowe zabawki bądź zebrane na spacerze skarby w postaci np. kasztanów, żołędzi i liści.

Nie możemy nie wspomnieć tu także o klockach, które są nieodzowne dla właściwego rozwoju dziecka. Dla dwulatków najlepiej nadadzą się spore i wygodne dla małych rączek. Tematyczne klocki np. z wozem strażackim, zoo, gabinetem lekarskim czy sklepem na pewno zachęcą do zabawy a także pobudzą do kreatywności. Warto też wspomnieć o wszelkiego rodzaju puzzlach i układankach, które z pewnością zajmą nasze dziecko choć na chwilę, tak by rodzic mógł w tym czasie wypić np. szybką kawę. Oczywiście dobór takich układanek czy puzzli powinien być już podyktowany indywidualnym rozwojem dziecka. Specjaliści sugerują, że można by przyjąć, iż właściwym wyborem będzie zestaw ok. 16 elementów z prostym obrazkiem.

Wszelkiego rodzaju sortery także sprawdzą się jako idealny prezent dla dwulatka a jest to zabawka która posłuży dziecku na kilka najbliższych lat. W tym wieku dzieci powinny ćwiczyć dopasowywanie kształtów, wrzucanie elementów do środka, wyjmowanie. Dobrze byłoby wybrać taki sorter dzięki któremu nauczymy dziecko podstawowych kształtów i kolorów. Elementy z sortera sprawdzą się także do budowania np. niewielkich wież czy pociągów.

Dzieci na tym etapie rozwojowym lubią też zabawy plastyczne więc zawsze dobrym wyborem są tu również wszelkiego rodzaju ciastoliny i plasteliny. Farby, zestawy ze stempelkami a także takie do ozdabiania i rysowania, tablice interaktywne ze znikopisami oraz najzwyklejsze kolorowanki i bloki rysunkowe z kredkami odpowiednimi dla wieku dziecka.

Zabawki do zabaw tematycznych też będą dobrym pomysłem. Kuchnia dla małego kucharza zapewni dziecku wiele godzin fascynującej zabawy. Sklep, który poprzez naśladownictwo uczy dziecko i pobudza do kreatywności czy wózki dla lalek z pewnością spełnią oczekiwania każdego malucha.

Pamiętajmy, że dwulatki chętnie biorą udział we wszystkich zabawach w których uczestniczą rodzice. Więc wręczając dziecku nową zabawkę warto pokazać mu wszystkie funkcje oraz możliwości jakie posiada i spróbować wygospodarować choć trochę czasu na wspólną zabawę. Wiele z nas przyznaje, że dzieci mają bardzo dużo zabawek a i tak często marudzą, że się nudzą. Warto więc zaangażować się we wspólną zabawę z dzieckiem i przede wszystkim pokazać jak się bawić, wtedy problem nudy na pewno nie będzie pojawiał się zbyt często. A takie wspólne spędzanie czasu buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, zacieśnia więzi, pomaga uczyć dziecko nowych zabaw i pozytywnych zachowań.

Polecane

pixel