Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Jakie są zalety zabawek interaktywnych i jaki mają wpływ na rozwój dziecka?

2022-03-23
Jakie są zalety zabawek interaktywnych i jaki mają wpływ na rozwój dziecka?

Wszyscy rodzice chcą zapewnić swojemu maleństwu jak najlepsze warunki do rozwoju. Wspierają ich poznawanie świata i zdobywanie nowych umiejętności na każdym etapie. Kolejne badania nad psychologią i rozwojem małych dzieci są szybko przenoszone na zabawki, które coraz mocniej angażują małych odkrywców. Producenci zabawek dobrze wiedzą, że najlepsza nauka dla dzieci płynie z zabawy. Czy zabawka interaktywna może wspierać rozwój maluchów, a jeśli tak, to jaką wybrać?

Zabawki interaktywne – czyli jakie?

Czym właściwie są zabawki interaktywne i od jakiego wieku można je dawać dziecku do zabawy? Zgodnie z definicją interaktywności, zabawki w tej grupie przede wszystkim reagują na czynności wykonywane przez dziecko. W ten sposób dochodzi do pewnego rodzaju komunikacji. Dziecko może zaobserwować podczas zabawy skutki swoich działań. Usłyszeć melodie po naciśnięciu określonego przycisku, czy wprawić w ruch figurkę po klaśnięciu w dłonie.

Zabawki interaktywne dla dzieci mogą mieć najróżniejszy kształt i wielkość. Dla najmłodszych bardzo często polecane są miękkie przytulanki wyposażone w czujniki i przyciski, którymi dziecko może uruchomić kolejne funkcje zabawki. Dla nieco starszych maluchów dostępne są różnego rodzaju instrumenty muzyczne, kierownice czy figurki interaktywne wykonane z bezpiecznych dla nich materiałów. Zabawki interaktywne dla dziewczynki mogą przybrać kształt śpiewającej lalki, którą może się opiekować i układać do snu. Z kolei zabawki interaktywne dla chłopców mają kształt samochodzików, kierownic czy kostek z łamigłówkami.

Zabawki interaktywne dla dzieci i ich wpływ na rozwój malucha

Wielu rodziców zastanawia się, czy wypełnione elektroniką zabawki na pewno są dobrym pomysłem na prezent dla dziecka. Wielość funkcji może powodować rozproszenie u malucha, przebodźcowanie, a nawet strach przed głośnymi dźwiękami. Niepokoje te są w pełni uzasadnione, jednak wystarczy prawidłowo dobrać zabawkę interaktywną do wieku dziecka, aby wspierać jego rozwój, a nie go zaburzać.

Interaktywność zabawek jest doskonałym sposobem na zaangażowanie dziecka w czynności wspierające jego umiejętności motoryczne i poznawcze. Za ich pomocą dziecko ćwiczy operowanie mniejszymi przedmiotami, uczy się ciągów przyczynowo-skutkowych, a także przez zabawę poznaje nowe słowa czy piosenki. Przede wszystkim jednak zabawki interaktywne są atrakcyjne dla dzieci, dlatego angażują je znacznie dłużej niż np. zwykłe pluszaki.

W naszym sklepie z zabawkami znajdziesz najróżniejsze przykłady zabawek dla każdej grupy wiekowej. Sprawdź, jakie interaktywne zabawki dla dziewczynki i chłopca warto podarować swojemu dziecku.

Ciekawe zabawki interaktywne dla dziewczynki i chłopca

Aby poznać wszystkie zalety zabawek interaktywnych, warto przyjrzeć się konkretnym przykładom. Każda zabawka może bowiem oddziaływać na inne zmysły i wspierać rozwój innych umiejętności. W różny sposób może także angażować dziecko.

Interaktywna maskotka – przebojowa zebra

Sympatyczny wygląd interaktywnej maskotki przebojowa zebra spodoba się każdemu maluchowi. Utrzymana jest w kontrastowych barwach, dzięki czemu jest dobrze widoczna nawet dla najmniejszych dzieci, których wzrok nie jest jeszcze ostry. Dzięki kolorom zebra zachęca dziecko do koncentrowania na niej wzroku. Wspiera więc nie tylko rozwój tego zmysłu, ale także ćwiczy uwagę.

Interaktywna Maskotka Przebojowa Zebra Światło Dźwięk VTECH

Wykonana jest z przyjemnych materiałów o różnej fakturze, dzięki czemu daje odpowiednie bodźce do ćwiczenia zmysłu dotyku. Ponadto zebra ma wbudowany głośnik i odtwarzacz. Po naciśnięciu przycisku odgrywa aż 45 melodii i dźwięków, co z pewnością zaciekawi dziecko i zachęci je do aktywności. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci od 0 miesięcy.

Interaktywna kostka Centrum zabawy Smily Play

Dla starszych dzieci, które potrafią już siedzieć, czyli po ukończeniu 6. miesiąca życia, polecana jest interaktywna kostka centrum zabawy od Smily Play. Każda ścianka kostki kryje całkiem inne funkcje. Na ściankach znajduje się pianinko i bębenek, które zaznajomią dziecko ze światem muzyki. Motorykę małą będą wspierać ruchome koła zębate, ruchome zwierzęta i sorter, za pomocą których dziecko będzie ćwiczyło chwyt małych przedmiotów i koordynację oko-ręka. Tak wiele funkcji kostki zaangażuje dziecko na długi czas i będzie rozwijało koncentrację, która przyda się na dalszym etapie rozwoju. Kostka jest idealnym pomysłem zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

Smily Play Kostka Centrum Zabawy Interaktywna

Jeszcze starsze dzieci, które już próbują stawiać pierwsze kroki, na pewno zainteresują się interaktywnymi stolikami, które działają podobnie jak kostka. Wypełnione są różnymi małymi elementami, które dziecko może naciskać, przesuwać i uderzać w nie. Ponadto stolik służy dziecku za podparcie i rozwija mięśnie niezbędne podczas nauki chodzenia.

Zabawki interaktywne są niezwykle atrakcyjne dla dzieci. Angażują je na długi czas. Nie jest to jednak czas stracony, ponieważ podczas zabawy maluchy rozwijają swoje umiejętności motoryczne, ćwiczą koncentrację czy integrację sensoryczną.

Polecane

pixel