Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Jak się bawić w dom z dzieckiem?

2020-05-05
Jak się bawić w dom z dzieckiem?
Zabawa w dom – chyba każdy z nas pamięta to ze swojego dzieciństwa. Ktoś jest mamą, ktoś tatą, a ktoś inny babcią lub dzieckiem. Po ustaleniu ról każdy z uczestników zabawy robi albo to, co na co dzień robią domownicy, ale coś zupełnie innego – w zależności od tego, jaki jest scenariusz zabawy. Jeśli Twoje dziecko zaprasza Cię do wspólnego zabawy w dom, zajrzyj do naszego poradnika!

Zabawa w dom – wykorzystaj ją do nauki!

Zabawa w dom z dzieckiem powinna odbiegać od codziennych schematów, jednak można wykorzystać ją do nauczenia dziecka czegoś pożytecznego. Jeśli bawisz się z dwójką swoich dzieci, zaproponuj, że to one będą rodzicami, a Ty będziesz dzieckiem. W ten sposób maluchy staną przed bardzo odpowiedzialnym zadaniem – jeden z rodziców będzie musiał zrobić zakupy i ugotować obiad, a drugi zająć się Tobą i wymyślić wspólne zabawy. Przy okazji dowiesz się, jak postrzegają Cię Twoje dzieci i jak widzą Wasze codzienne życie. Kto wie, może dowiesz się o sobie czegoś zupełnie nowego, na co dotychczas nie zwróciłeś uwagi? Wbrew pozorom dzieci są bardzo uważnymi i dobrymi obserwatorami!

Codzienne obowiązki to nie zabawa!

A może jednak…? Obecnie do dyspozycji masz mnóstwo ciekawych zabawek, na przykład zestawy do gotowania, prasowania, sprzątania, majsterkowania czy też do zabawy w różne zawody. Jeśli Twoje dziecko szczególnie lubi bawić się w gotowanie lub w sprzątanie, taki zestaw sprawdzi się doskonale. Zestawy do zabawy w dom to również sposób na pokazanie dziecku, że codzienne obowiązki wymagają od Ciebie bardzo dużo pracy i przyda Ci się każda pomoc – na przykład przy rozwieszaniu prania, jeśli dziecko jest nieco starsze. Pamiętaj, aby do zabawy w dom angażować zarówno chłopców, jak i dziewczynki – dzięki temu lepiej przygotujesz je do tego, że tradycyjny podział ról w dzisiejszym świecie zaczyna się zacierać, a do czasu, aż Twoje dzieci będą dorosłe, prawdopodobnie przestanie istnieć. 

Zabawa w dom – zróbcie coś szalonego

Jeśli Twoje dziecko po raz kolejny proponuje wspólną zabawę w dom, postaraj się je zaskoczyć. W końcu każdy sposób jest dobry, aby uczyć dziecko kreatywności i pokazywać mu, że na świecie istnieją różnego możliwości. Może zaproponuj, że tym razem podczas zabawy w dom wszystko będzie odwrotnie albo pobawcie się w dom… kogoś innego, na przykład dom Świnki Peppy czy znanej osoby, którą lubi Twoje dziecko. Kto wie, może Twój syn postanowi zostać gospodarzem domu Kubusia Puchatka, a Ty będziesz musiał wcielić się w rolę Prosiaczka? Im więcej możliwości wypróbujecie podczas zabawy, tym mniejsza szansa, że Twoje dziecko się znudzi.
pixel