Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Jak rozwijać zdolności manualne dziecka?

2022-01-27
Jak rozwijać zdolności manualne dziecka?

Rozwój zdolności manualnych dziecka powinien być dla każdego rodzica priorytetem – na równi z rozwojem intelektualnym czy emocjonalnym. Motorykę małą można ćwiczyć na wiele różnych, często bardzo prostych i niezbyt skomplikowanych sposobów, przy okazji zabawy. Jakie zabawki rozwijające zdolności manualne warto wybrać? Dlaczego należy po nie sięgać? W tym wpisie dowiesz się wszystkiego.

Motoryka mała – dlaczego należy rozwijać zdolności manualne malucha?

Zacznijmy od najważniejszego pytania w kontekście poruszanego przez nas zagadnienia: czym tak naprawdę jest motoryka mała i dlaczego jest tak ważna? To nic innego, jak sprawność dłoni i palców, w przeciwieństwie do motoryki dużej, która odnosi się do ogólnej sprawności fizycznej całego ciała dziecka, utrzymywania równowagi czy kondycji. Rozwój motoryki jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania dziecka w świecie – jest absolutną podstawą do nauki pisania i czytania, zachowania koncentracji, orientacji w przestrzeni czy koordynacji ręka-oko. Właśnie dlatego istotnym priorytetem są aktywności i ćwiczenia, które pozwolą ćwiczyć małą motorykę – już nawet w okresie niemowlęcym. W tym celu stosuje się różnego rodzaju zabawki rozwijające zdolności manualne, zawsze odpowiednio dopasowane do wieku pociechy. Przykładowo w przypadku kilkumiesięcznych dzieci będą to miękkie maskotki czy grzechotki, które zachęcają do trenowania chwytu, a w przypadku kilkulatków – masy plastyczne czy kolorowanki wymagające skupienia. Zresztą, przejdźmy do konkretów i sprawdźmy, jakimi rozwiązaniami dysponuje nasz sklep z zabawkami, żeby rozwój manualny Twojego syna czy córki przebiegał prawidłowo.

Jakie ćwiczenia najlepiej wspierają rozwój motoryki małej?

Trening motoryki małej absolutnie nie powinien być pojmowany przez rodziców jako przykry obowiązek, który wymaga obecności eksperta. Tak naprawdę zdolności manualne można ćwiczyć w każdej sytuacji: przy jedzeniu, podczas kąpieli, zabawy na świeżym powietrzu, a nawet leżąc w łóżeczku. Elementy, na które warto zwrócić uwagę to: segregowanie (na przykład klocków o różnych wielkościach czy kolorach), lepienie (z użyciem mas plastycznych, mokrego piasku, gliny itp.), chwytanie i przenoszenie, układanie, nawlekanie, kalkowanie i wszelkiego rodzaju prace plastyczne (w tym rysowanie, malowanie, kolorowanie i nie tylko), a także prace domowe (takie, jak chociażby obieranie owoców, rozdrabnianie warzyw, porządkowanie zabawek). Każda z nich, pojawiająca się niejako przy okazji, wpłynie pozytywnie na zdolności manualne dziecka.

Zabawki rozwijające zdolności manualne – jakie wybrać?

Tak naprawdę każda zabawka, która zachęca do chwytania, przenoszenia elementów, trzymania ich w rączce, spełnia definicję zabawki manualnej. Warto jednak wybierać dla swojej pociechy takie, które zaprojektowane są właśnie z myślą o treningu rączki, a przy okazji także – cierpliwości czy koordynacji wzrokowo-ruchowej.

  • Przykładem tego typu zabawek kreatywnych są chociażby… masy plastyczne, na przykład kolorowa Ciasto-Plastelina marki Polesie, odpowiednia dla dzieci powyżej 3 roku życia. Można z niej korzystać na wiele sposobów, ćwicząc małe paluszki: lepiąc figurki i abstrakcyjne kształty czy wycinając elementy za pomocą dołączonych do zestawu foremek.
  • Innym rodzajem zabawek manualnych, świetnie wspierających motorykę małą, są kolorowanki. Zmuszają dziecko do prawidłowego chwytu kredki czy flamastra i prowadzeniu ich po płaszczyźnie. Efekt cieszy i zachęca do dalszych eksperymentów. Godną uwagi pomocą jest też projektor do rysowania Smart Sketcher 2.0, który pozwala tworzyć rysunki na podstawie gotowych ilustracji. To świetny sposób na trening rączek i wspieranie artystycznej pasji.
  • Dziecku warto sprawić też zabawki manualne do składania czy układania: gry zręcznościowe, wymagające skupienia układanki, puzzle, popularne spinnery czy zestawy konstrukcyjne, na przykład z elementami do składania modelu samochodu. Oczywiście tego typu rozrywki przeznaczone są już dla starszych dzieci, które jednak w dalszym ciągu powinny kształtować swoje zdolności manualne.

Zabawki rozwijające zdolności manualne to nie tylko ciekawy pomysł na wciągającą rozrywkę, która angażuje wiele zmysłów, ale też najlepszy przepis na stymulowanie motoryki małej, czyli umiejętności posługiwania się rączkami i paluszkami, chwytania, koordynacji ręka-oko. Weź sobie do serca nasze podpowiedzi i sięgnij po tak sprytne rozwiązania, jak kolorowanki, masy plastyczne czy kreatywne zabawki w rodzaju projektora do szkicowania. Znajdziesz je oczywiście w naszym sklepie z zabawkami!

Polecane

pixel