Zamów do 14:00 wyślemy dzisiaj! UWAGA: Nowy adres: Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 20A

Dlaczego warto podarować dziecku przytulankę?

2022-04-06
Dlaczego warto podarować dziecku przytulankę?

Tak naprawdę ulubioną przytulanką może zostać wszystko. Od pluszaka, po tetrową pieluszkę czy kocyk. Żaden rodzic nigdy nie może być pewnym, która zabawka zyska w oczach dziecka tę wyjątkową pozycję najlepszego przyjaciela. Warto zatem wybierać bezpieczne misie przytulanki, które dziecko może tulić i zabierać wszędzie ze sobą. O tym, jak ważną funkcję pełni przytulanka w rozwoju dziecka, przeczytasz w tym artykule. Sprawdź, także jakie przytulanki są polecane dla najmłodszych.

Jaką rolę odgrywa przytulanka w życiu dziecka?

Dziecko w pierwszych tygodniach życia potrzebuje przede wszystkim bliskości mamy. Świat poznaje głównie za pomocą zmysłu dotyku. To dlatego tak ważne jest otulanie noworodka i trzymanie go na rękach. Potrzeba ta nie znika wraz z rozwojem dziecka, jednak nieco się zmienia. Od ósmego miesiąca życia dziecko zaczyna rozpoznawać siebie jako osobną istotę. Uczy się samodzielności i coraz bardziej oddala się od mamy.

W wieku przedszkolnym dziecko musi radzić sobie z coraz dłuższym okresem nieobecności mamy. Potrzeba bliskości i bezpieczeństwa jednak nie znika. W tym okresie to właśnie przytulanka może stać się substytutem rodzica i pomóc dziecku w stresujących sytuacjach. To właśnie dlatego dzieci lubią nosić swoje przytulanki do przedszkola czy na wizyty do specjalistów. Czują się przy nich bezpieczniej, ponieważ w nowym miejscu mają obok siebie coś bardzo dobrze znanego.

U jedynaków w wieku przedprzedszkolnym przytulanki często zastępują rówieśników. Bawiąc się z nimi, szlifują umiejętności społeczne, rozwijają empatią przez opiekę nad ulubionymi zabawkami, a także rozwijają wyobraźnię, ożywiając swoje przytulanki i przypisując im ludzkie cechy.

Przytulanka dla dziecka może także pomóc radzić sobie z emocjami, nazywać je i odpowiednio na nie reagować. Za pomocą zabawki dziecko może wyrażać swoje najgłębsze i nieuświadomione emocje, a rodzicowi pomóc w rozwiązaniu problemu, z którym się boryka.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o przytulance podczas wyjazdów na wakacje i powrotów. Tak duże emocjonalne przywiązanie dziecka do zabawki mogłoby spowodować mocne poczucie straty. Zgubioną przytulankę bardzo trudno zastąpić nową zabawką.

Przytulanki dla noworodka

W pierwszych trzech miesiącach życia dziecka bardzo ważna jest obecność mamy i jej nieustanna bliskość. Chwilami jednak także mama potrzebuje odpoczynku, aby móc zajmować się dzieckiem przez resztę dnia. Przytulanka pachnąca mamą może zastąpić na chwilę jej obecność i zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Dla najmłodszych maluchów bardzo dobrym rozwiązaniem są także szumi misie. Te popularne zabawki wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów dodatkowo emitują dobrze znany dziecku szum, który słyszało w życiu płodowym. Biały szum i szum wód płodowych uspokoi dziecko oraz pomoże mu zasnąć. Z czasem szumi miś może stać się pierwszą przytulanką. W razie potrzeby możesz spokojnie wyprać go w pralce i przygotować na kolejne przygody z dzieckiem podczas nauki samodzielnego raczkowania, chodzenia czy jedzenia.

Dla młodszych dzieci polecane są także przytulanki sensoryczne, które ćwiczą jednocześnie integrację sensoryczną. Dzięki różnorodnym materiałom, ukrytym piszczałkom oddziałuje na różne zmysły dziecka, wspomagając jego sensoryczny rozwój.

Przytulanka dla starszego dziecka

W późniejszym czasie gusta dzieci są już bardziej wyrobione. Przytulanka do spania może przybrać postać ulubionej postaci z bajek. Przykładowo maskotki Peppa są bardzo często wybierane przez dziewczynki. Przytulanka dla dziewczynki może mieć także kształt szmacianej lalki czy płaskiego misia. Bardzo często dziewczynki opiekują się swoimi przytulankami, traktując je jak niemowlaki czy małe zwierzęta.

Starsze dzieci bardzo często przywiązują się także do interaktywnych piesków i misiów, które reagują na dziecko zachowaniem właściwym dla danego zwierzęcia. Taka zabawka rozwija w dziecku wyobraźnię i empatię. Jest doskonałym ćwiczeniem przed podjęciem decyzji o prawdziwym zwierzaku.

Maskotki Psi Patrol z kolei zostają bardzo często przytulanką dla chłopca. Wśród tych zabawek znajdziesz niemal każdego bohatera bajki. Pieski wykonane są z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Mają także odpowiednią wielkość, która pozwala dziecku wygodnie trzymać ją w objęciach. Maskotki te bardzo często stają się także towarzyszem emocjonujących zabaw, których scenariusze podyktowane są przez ulubiony serial telewizyjny.

Zabawki i maskotki spełniają bardzo często funkcję przytulanki dla dziecka. Maluch tuli je do snu, poszukuje w nich oparcia i bezpieczeństwa w sytuacjach nowych i stresowych. Stanowią także pomoc w radzeniu sobie z coraz intensywniejszymi emocjami. Czasami zastępują nieobecnych rodziców czy przyjaciół. Przytulanki odgrywają zatem bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Warto wybrać dla dziecka zabawkę bezpieczną i wygodną do nieustannego noszenia i tulenia.

pixel